Mike von Wehrt on valittu Suomen Senaatin puheenjohtajaksi kaudelle 2018–2019

Vihdin Nuorkauppakamarin senaattori Mike von Wehrt on valittu Suomen Senaatin puheenjohtajaksi kaudelle 2018–2019. Suomen Senaatin, JCI Senate in Finland ry:n, vuosikokous pidettiin Porissa 19.8.

Suomen Senaatin jäsenet koostuvat niistä Suomen Nuorkauppakamarit ry:n toiminnassa ansioituneista henkilöistä, joille Junior Chamber International -maailmanjärjestö on myöntänyt senaattoriarvon. Yhdistys kuuluu maailmanlaajuiseen JCI Senate International Inc. -järjestöön. Suomessa senaattoreita on noin 1 400.

Suomen Senaatin pääasiallinen tehtävä on tukea ja auttaa paikallisia nuorkauppakamareita ja edistää niiden suhteita talouselämään. Senaatti on vahva elinkeinoelämän suhdetoimintajärjestö. Yhdistys edistää myös jäsenistönsä keskinäistä toimintaa ja ystävyyttä.’

Mike von Wehrt toimii Trimble Solutions Oy:n julkishallinnon toimialajohtaja. Hän on ollut yrityksen palveluksessa yli 20 vuotta ja ollut aktiivisesti mukana kehittämässä kuntien teknisen sektorin paikkatietopohjaisia tietojärjestelmiä. Hän on myös tällä hetkellä suomen paikkatietoalan yritysten (Finnish Location Information Cluster, FLIC) puheenjohtaja. Lisäksi hän toimii kunnanvaltuutettuna sekä kaavoitus- ja teknisen lautakunnan puheenjohtajana Vihdin kunnassa.

Mike von Wehrtin puheenjohtajavuoden tavoitteena on ottaa käyttöön Senaatin uusi strategia ja jatkaa jäsenistön hyvinvointiin keskittyvää teemaa elämän eri osa-alueilla.

Valinnan myötä seuraava Suomen Senaatin vuosikokous järjestetään pääkaupunkiseudulla 16.–18.8.2019. Tapahtuman odotetaan kokoavan reilut 200 elinkeinoelämän vaikuttajaa ympäri Suomea.

Senaatin hallitus 2018 -2019

Mike von Wehrt #68435
Puheenjohtaja
mike.vonwehrt@suomensenaatti.fi
+358 40 736 0500

Teijo Virtanen #62315
Edellinen puheenjohtaja
teijo.virtanen@suomensenaatti.fi
+358 500 590 132

Kari Ehari #52188
Varapuheenjohtaja
kari.ehari@suomensenaatti.fi
+358 400 673 103

Jarno Kanninen #71772
Hallituksen jäsen
jarno.kanninen@suomensenaatti.fi
+358 40 548 4415

Ellimaija Ahonen #76914
Hallituksen jäsen
ellimaija.ahonen@suomensenaatti.fi
+358 40 703 7337

Arja Simell #69879
Puheenjohtajan erityisavustaja
arja.simell@suomensenaatti.fi
+358 50 343 7207

Osmo Soinio #70855
talouspäällikkö
osmo.soinio@suomensenaatti.fi
+358 40 575 1735

Salla Laiho #68990
Viestintäpäällikkö
salla.laiho@suomensenaatti.fi
+358 40 7253 472

Sarianna Visuri #67526
Varapuheenjohtajan erityisavustaja
sarianna.visuri@suomensenaatti.fi
+358 50 581 5462

Alue Leaderit

Janne Puurunen #75392
AlueLeader A
+358 40 558 7987

Saara Liukkonen #70503
AlueLeader B
+358 40 5020 583

Jari Toivola #66662
AlueLeader C
+358 44 0260 166

Matti Nevalainen #64648
AlueLeader D
+358 50 5457 745

You may also like...